Начало Местен фокус През 2023 г. България е предоставила 93 млн. евро за програми за развитие чрез общия бюджет на ЕС, каза Юта Урпилайнен
5133
Свят

През 2023 г. България е предоставила 93 млн. евро за програми за развитие чрез общия бюджет на ЕС, каза Юта Урпилайнен

Урпилайнен ще бъде днес на работно посещение в страната ни, където ще се срещне със служебния министър на външните работи Иван Кондов, както и с представители на бизнеса, неправителствения сектор и младежки организации.По думите въздействието на България може да бъде по-голямо от нейния финансов принос.

| 10 Септември 2024, 10:31 ч.
През 2023 г. България е предоставила 93 млн. евро за програми за развитие чрез общия бюджет на ЕС, каза Юта Урпилайнен
През 2023 г. България е предоставила 93 млн. евро за програми за развитие чрез общия бюджет на ЕС, каза Юта Урпилайнен
Снимка © ЕС

България предоставя средства за сътрудничество за развитие още от присъединяването си към ЕС. През 2023 г. София е предоставила 93 млн.

Правна възможност за бързо производство по ликвидация, прие парламентът с гласувания на второ четене общ законопроект за изменение и допълнение на Търговския закон. На първо четене бяха приети два законопроекта за промени в Търговския закон, с които освен възможност за ускорена ликвидация, се създава обща уредба на правилата за презгранично преобразуване на дружества. 

Според приетите текстове на второ четене от правната възможност за постигане на ускорена ликвидация могат да се възползват юридическа лица, които през последните 12 месеца нямат дейност, наети служители или регистрация по Закона за данък върху добавената стойност.

От бързо производство по ликвидация ще могат да се възползват дружества, които нямат задължения към държавата и общините, както и данъчни задължения и задължения за осигурителни вноски към Националната агенция по приходите.

Освен това

Върховният административен съд (ВАС) остави без разглеждане две жалби на политическа партия "Движение за права и свободи" срещу решения на Централната избирателна комисия (ЦИК) за регистрация, съобщиха от пресцентъра на съда.

Едната жалба е срещу отказа на ЦИК да разгледа заявление на ДПС, представлявано от Джевдет Чакъров, с което той заявява едностранен отказ от субективното право на ДПС да участва в коалиционното споразумение и в състава на коалиция „Движение за права и свободи – Ново начало“, прави изрично заявление за оттегляне на ДПС от решението за образуване на коалицията, и оттегля пълномощията за представителство на партията в коалицията. 

Другата жалба е срещу решението на ЦИК за регистрация на коалиция „Движение за права и свободи – Ново начало“ за участие в изборите.

Според магистратите, фактите по делото показ

Община Перник ще отбележи Деня на независимостта - 22 септември с културна програма, съобщиха от местната администрация.

От 11:00 ч. пред паметника на Кракра Пернишки, граждани и общественици ще поднесат цветя и венци, а минути след това пред Двореца на културата ще се състои ритуал по издигане на националното знаме.

Празненствата ще продължат с концерт на Духовия оркестър под ръководството на диригента Трифон Трифонов. Със свои изпълнения присъстващите ще поздрави и Ансамбъла за народни песни и танци „Граовска младост“.

Денят на независимостта е една от най-важните и ярки дати в българската история. След обявяването му България получава дипломатическата подкрепа на Австро-Унгария. На 3 март 1909 г. в Санкт Петербург е подписан Руско-турски протокол, с който се уреждат финансовите въпроси на България, възникнали след обявяването на независимостта, инфо

Летният туристически сезон в Пампорово е изключително успешен, той продължава до края на септември, съобщиха от „Пампорово“ АД. Високите температури през юли и август привлякоха много туристи, търсещи прохлада в планината, коментира Александра Цанкова, ръководител на екипа за здравен туризъм. Близо 90% от летните клиенти са български туристи, а чуждестранните са от Великобритания, Израел, Гърция, Турция и Обединените арабски емирства. Групи от арабската държава пристигат за първи път в Пампорово и през това лято се запазва повишен интересът към програмите, станали актуални около пандемията - възстановителни, антистрес и релаксация, дихателна профилактика, специализирани здравни услуги и др.

Новите здравни програми са насочени към намаляване на стреса, детоксикация, дихателна профилактика и възстановяване след травми. Популярните по време на ковид пандемията програм

Във Велико Търново с литургия и водосвет на знамената в църквата „Свети Четиридесет мъченици“ ще започне честването на 116 години от обявяването на Независимостта на България.

По традиция в храма, където е обявен държавническият акт, ще бъдат пресъздадени събитията от 22 септември 1908 година и ще бъде прочетен манифестът, с който България става независима държава, а княз Фердинанд приема титлата цар на българите.

В 10:30 ч. в крепостта „Царевец“ с военен ритуал ще бъде издигнато българското знаме, след което ще бъдат поднесени венци и цветя на Пирамидата на Независимостта, намираща се в подножието на Патриаршията - музей. В 11:30 ч. от площада пред Царевец до центъра на Велико Търново ще премине голямо празнично шествие, а в 12:30ч. пред Централната поща свой спектакъл ще представят военните оркестри от Международния фестивал на военните духови о

Това представлява 0,6% от Официалната помощ за развитие (ОПР), която държавите членки на са предоставили през 2023 г. чрез ЕС, допълни тя.

Урпилайнен ще бъде днес на работно посещение в страната ни, където ще се срещне със служебния министър на външните работи Иван Кондов, както и с представители на бизнеса, неправителствения сектор и младежки организации. По думите въздействието на България може да бъде по-голямо от нейния финансов принос. „Знам, че България съсредоточава усилията си в Западните Балкани и страните от Източното партньорство, като се има предвид богатият ви опит, придобит по време на процеса на присъединяване“, заяви финландската еврокомисарка в интервюто, направено по електронната поща в навечерието на визитата .

Сред очакваните теми на обсъждане днес ще бъдат геополитическата ситуация и участието на София в изпълнението на инвестиционната стратегия на ЕС „Глобален портал“ (Global Gateway). „Глобален портал“ е положителното предложение на ЕС към партньорите, нашата инвестиционна стратегия с цел да се мобилизират публични и частни инвестиции на стойност до 300 млрд. евро за устойчива инфраструктура и човешко развитие в страните от Глобалния юг“, заяви Урпилайнен.

С програмата се поставя специален акцент върху създаването на добавена стойност на местно равнище и изграждането на взаимноизгодни партньорства, в това число в индустриализацията и създаването на работни места, каза още тя. Урпилайнен подчерта, че това не е европейска алтернатива на „Един пояс, един път“ - китайската програма за финансиране на инфраструктурни и други проекти за развитие в Азия и Африка.

Следва пълният текст на интервюто:

Жителите на област Добрич, които са променили своето местоживеене с ново населено място в рамките на страната, са 2917 през 2023 година. Това е с 210 души повече спрямо 2022 година, когато броят им е бил 2707. От тях 1824 души са се преместили в населено място от областта, показват данните на Териториално статистическо бюро - Североизток.

Данните показват още, че в границите на областта най-голямо движение има по направлението "град - село". По-малък относителен дял имат миграционните потоци по направленията "село - град" - 18,4 на сто, "село - село" - 13,4 на сто и "град - град" - 6,6 на сто.

Общият брой на преместилите се в други области на страната е 1093. От тях 484 души са избрали област Варна за ново местоживеене спрямо 611 души през 2022 г.

Данните показват, че област Варна и област София (столица) продължават да привличат голям брой добруджанци, те са с на

Служебният министър на външните работи Иван Кондов се срещна с Лоик Ерве, заместник-председател на Сената на Френската република и председател на Групата за приятелство Франция – България, и Оливие Кадик, сенатор, представляващ французите живеещи в чужбина. На срещата присъства и Жоел Мейер, посланик на Френската република в България. Това съобщиха от Министерството на външните работи (МВнР). 

Събеседниците изразиха задоволство от отличните двустранни отношения, основани на взаимно доверие и разбирателство, и се поздравиха с отбелязването през 2024 г. на 145-та годишнина от установяването на дипломатически отношения между България и Франция.

Франция е наш стратегически партньор и съюзник, с когото желаем да продължим активния диалог и сътрудничество на всички нива както на двустранна основа, така и в рамките на ЕС и НАТО, каза Кондов. Дадена бе висока оценка н

Единственият шанс за дългосрочна инвестиция в бъдещото това е образованието, заяви председателят на Народното събрание Рая Назарян при откриването на новата академична година във Висшето училище по телекомуникации и пощи. 

Церемонията започна с едноминутно мълчание в памет на загиналите офицери пилоти при авиоинцидента край Трета авиационна база "Граф Игнатиево".

Сред официалните гости на откриването на академичната година и тъжествената промоция на Випуск 2024 бяха министърът на електронното управление Валентин Мундров, заместник-министърът на туризма Калин Петров, заместник-кметът на Столичната община Надежда Бобчева. 

За мен е огромна чест да открия академичната година в най-старото специализирано висше училище, основано преди повече от 140 години, каза Рая Назарян в приветствието си към академичното ръководство, преподавателите и студентите във Висше

Фармацевтите са готови на протест заради приетите преди дни на първо четене промени в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. Това съобщават от Българския фармацевтичен съюз (БФС). В промените се посочва, че държавата ще финансира аптеки, включително и денонощни, или продажбата на лекарства чрез автомати в населени места, за които е установен недостиг на аптеки. На 12 септември депутатите приеха на първо четене предложените промени.

По време на среща, състояла се на 14 септември, представители на всички централни органи на БФС, председателите на регионалните фармацевтични колегии, представители на Асоциацията на собствениците на аптеки, на Националната аптечна камара, на Инициативен комитет от магистър-фармацевти и на Национална аптечна браншова организация „са изразили възмущението си от дискусията в пленарната зала“, както и сериозното си притеснени

Неправоспособна 26-годишна шуменка, шофирала автомобил „Мерцедес“, се удари с управляваната от нея лека кола в крайпътно дърво около 20:00 часа снощи по пътя от село Новосел към Шумен, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР. 

Жената е загубила контрол над автомобила на влизане в града поради движение с несъобразена скорост. След като леката кола се е ударила в дървото, се е запалила и изгоряла, отбелязаха от пресцентъра на полицията в Шумен. 

От там уточняват, че 31-годишен местен жител, пътник в автомобила, е откаран за преглед в шуменската болница, където са установени множество фрактури на кости и луксации на десния му крак. 

Образувано е досъдебно производство, допълват от пресцентъра на Областната дирекция на МВР. 

Временна организация на движението е въведена на 363-тия километър на автомагистрала „

1. Каква е целта на посещението Ви в България? Какво очаквате от нея?

Вече съм посещавала вашата красива страна преди много години и успях да се убедя в голямото българско гостоприемство. През мандата си на комисар съм си поставила за цел да посетя всички 27 държави членки, така че сега е време да се върна в тази си роля. Съзнавам напълно сложната политическа ситуация в България в днешно време. При все това, като се има предвид геостратегическото положение на страната ви, с нетърпение очаквам да обсъдя с вашите власти и гражданското общество настоящия геополитически контекст и предизвикателствата, пред които са изправени България и ЕС.

Другата ми цел е да обменя опит с хора на ръководни длъжности, с частния сектор и гражданското общество за участието на България в изпълнението на инвестиционната стратегия на ЕС „Глобален портал“ (Global Gateway). Искам да повиша осведомеността за възможностите, които предлага стратегията, включително за българските дружества. Надявам се да науча за приоритетите и очакванията на заинтересованите страни от България по отношение на сътрудничеството на ЕС с т.нар. Глобален юг, както и да придобия по-добра представа за секторите, в които българските участници вече са активни на развиващите се пазари.

2. Какъв е приносът на България към международните програми на ЕС за развитие?

България предоставя средства за сътрудничество за развитие още от присъединяването си към ЕС. През 2023 г. България е предоставила 93 млн. евро чрез общия бюджет на ЕС. Това представлява 0,6% от Официалната помощ за развитие (ОПР), която държавите членки на ЕС са предоставили през 2023 г. чрез ЕС.

Но въздействието на България може да бъде по-голямо от нейния финансов принос. По време на срещите си с държавите членки насърчавам те да използват силните си страни. През последните пет години бяха положени категорични усилия за увеличаване на координацията между Комисията, държавите членки и европейските институции за финансиране на развитието с цел предлагане на по-въздействащи, широкомащабни инициативи и проекти за трансформация. Работим повече като екип - като екип Европа.

Бих искала България да играе активна роля в този екип. Знам, че България съсредоточава усилията си в Западните Балкани и страните от Източното партньорство, като се има предвид богатият ви опит, придобит по време на процеса на присъединяване. „Глобален портал“ се прилага и в тези региони.  

3. Разкажете ни малко повече за проекта „Глобален портал“. Каква полза ще имат европейските граждани от инвестирането на 300 млрд. евро от техните данъци в чужди държави?

„Глобален портал“ е положителното предложение на ЕС към партньорите, нашата инвестиционна стратегия с цел да се мобилизират публични и частни инвестиции на стойност до 300 млрд. евро за устойчива инфраструктура и човешко развитие в страните от Глобалния юг. Ние не използваме 300 млрд. евро от парите на данъкоплатците. Това е сумата, която се стремим да привлечем чрез обединяване на вноските от бюджета на ЕС, държавите членки и финансовите институции. Освен това използваме иновативни финансови инструменти, като например гаранции, за да привлечем и стимулираме и частни инвестиции.

С „Глобален портал“ поставяме специален акцент върху създаването на добавена стойност на местно равнище и изграждането на взаимноизгодни партньорства. Водещите ни проекти са от полза за целите на развитието на нашите партньорски държави, за тяхната индустриализация и създаване на работни места. Според мен подкрепата за устойчивото развитие, растежа и стабилността в страните партньори е в интерес на нас, европейците. Работим с партньорите си за справяне с общите трансгранични предизвикателства - да вземем за пример изменението на климата, заплахите за здравето и първопричините за миграцията. Тези усилия също така ще помогнат за ограничаване на нерегламентираната миграция.

Европа също може да се възползва от инициативата „Глобален портал“. Нашите компании и индустрии разполагат с иновациите и познанията, от които тези страни отчаяно се нуждаят за своя зелен и цифров преход. Подобряването на тяхната инфраструктура и цялостната регулаторна рамка може да подпомогне нашата собствена стратегическа автономност и политически цели. Сътрудничеството в областта на критичните суровини, които Европа трябва да внася, е много конкретен пример за това. До момента сме подписали 14 стратегически партньорства за устойчиви вериги за създаване на стойност при суровините с държави партньори.

4. Конкурира ли се тази програма с китайската инициатива „Един пояс, един път“?

Не бих казала, че „Глобален портал“ се конкурира с китайската инициатива „Един пояс, един път“. По-скоро „Глобален портал“ е предложението на ЕС за положително партньорство с държавите от Глобалния юг. То се основава на европейските ценности и спазва най-високите социални и екологични стандарти.

Други участници, като Китай, представиха свои собствени предложения, както и свои наративи. Страните партньори от Глобалния юг са свободни да избират с кого да работят. Нуждите от развитие, особено в Африка, са огромни и напълно разбирам, че страните приемат всички инвестиции, които могат да получат, стига да не се застрашава дългосрочната устойчивост на тези инвестиции.

Много затънали в дългове африкански държави станаха критични към китайския модел, който в някои случи създаде и задълбочи нежелани зависимости. Само миналата седмица на срещата на върха на FOCAC (Форум за сътрудничество между Китай и Африка) въпросът за опрощаването на дълговете не беше споменат, въпреки че е бил обсъждан на предишни срещи на върха и е бил постоянно искане от африканска страна.

5. Предполага се, че европейските държави са най-заинтересовани от финансирането на инициативи за развитие в Близкия изток и Африка, за да спрат вълните на нелегална миграция. Но защо харчим пари за толкова отдалечени страни като тези от Латинска Америка или Тихоокеанския регион?

Както беше споменато, Европа има много причини да бъде активна и да се ангажира със страните партньори - близки и далечни. В днешния взаимосвързан свят не можем да се обръщаме навътре и да си въобразяваме, че това, което се случва в други части на света, не ни влияе. Конфликтите и кризите се разпространяват навсякъде и ние се нуждаем от многостранно сътрудничество, за да ги управляваме. Пандемията от КОВИД-19 беше силно напомняне за това. А агресията на Русия срещу Украйна е друг пример. Въпреки че войната се води в Европа, тя наруши международните вериги за създаване на стойност при стоките и засегна ежедневието на хората и на други континенти.

 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Общинският съвет в Созопол се събира на тринадесетото си редовно заседание
Общинският съвет (ОбС) в Созопол се събира днес от 10:30 часа на тринадесетото си редовно заседание. В дневния ред са включени 29 точки. Това стана известно от официалния сайт на О ...
Общинските съветници в Руен ще разгледат отчета за изпълнението на бюджета и сметките за европейски средства за 2023 г.
Общинските съветници в Руен ще разгледат отчета за касовото изпълнение на бюджета на общината и сметките за средства от Европейския съюз (ЕС) за 2023 г. Това съобщиха от Общинския ...
Публично ще бъдат изтеглени номерата на машините за гласуване, които ще преминат удостоверяване
Процедура по тегленето на номерата на машините за гласуване, които ще бъдат удостоверявани за съответствие на предстоящите предсрочни парламентарни избори, ще се състои днес в Мини ...
С ретро фото, разкази от миналото и изложба Етнографският комплекс в Ловеч посрещна посетителите във втория ден на Варошлийски вечери
С ретро фото, разкази от миналото и изложба Етнографският комплекс в Ловеч посрещаше посетителите във втория ден на Варошлийски вечери. Двудневното издание е посветено на това жите ...
Възможностите за задълбочаване на сътрудничеството между България и Турция обсъдиха кметът на Айтос и генералният консул в Бургас
Възможностите за задълбочаване на сътрудничеството в сферата на икономиката, туризма, земеделието, културата и търговията между България и Турция обсъдиха на среща кметът на община ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Общинският съвет в Созопол се събира на тринадесетото си редовно заседание
Общинският съвет (ОбС) в Созопол се събира днес от 10:30 часа на тринадесетото си редовно заседание. В дневния ред са включени 29 точки. Това стана известно от официалния сайт на О ...
Общинските съветници в Руен ще разгледат отчета за изпълнението на бюджета и сметките за европейски средства за 2023 г.
Общинските съветници в Руен ще разгледат отчета за касовото изпълнение на бюджета на общината и сметките за средства от Европейския съюз (ЕС) за 2023 г. Това съобщиха от Общинския ...
Публично ще бъдат изтеглени номерата на машините за гласуване, които ще преминат удостоверяване
Процедура по тегленето на номерата на машините за гласуване, които ще бъдат удостоверявани за съответствие на предстоящите предсрочни парламентарни избори, ще се състои днес в Мини ...
Седем министри ще отговарят на въпроси на депутати в парламентарния контрол
Седем министри от служебния кабинет се предвижда да отговарят на въпроси на депутати в рамките на редовния петъчен парламентарен контрол. Това са служебните министри Иван Кондов, М ...
Общо 55 пожара са потушени в страната през изминалото денонощие
Общо 55 пожара са потушени в страната през изминалото денонощие, съобщиха от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (ГДПБЗН) към МВР на своя уебс ...
Тикер в 07:28 ч.
Общинският съвет (ОбС) в Созопол се събира днес от 10:30 часа на тринадесетото с ...
Начало Местен фокус
5133
Свят

През 2023 г. България е предоставила 93 млн. евро за програми за развитие чрез общия бюджет на ЕС, каза Юта Урпилайнен

Урпилайнен ще бъде днес на работно посещение в страната ни, където ще се срещне със служебния министър на външните работи Иван Кондов, както и с представители на бизнеса, неправителствения сектор и младежки организации.По думите въздействието на България може да бъде по-голямо от нейния финансов принос.

| 10 Септември 2024, 10:31 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
През 2023 г. България е предоставила 93 млн. евро за програми за развитие чрез общия бюджет на ЕС, каза Юта Урпилайнен
През 2023 г. България е предоставила 93 млн. евро за програми за развитие чрез общия бюджет на ЕС, каза Юта Урпилайнен
Снимка © ЕС

България предоставя средства за сътрудничество за развитие още от присъединяването си към ЕС. През 2023 г. София е предоставила 93 млн.

Правна възможност за бързо производство по ликвидация, прие парламентът с гласувания на второ четене общ законопроект за изменение и допълнение на Търговския закон. На първо четене бяха приети два законопроекта за промени в Търговския закон, с които освен възможност за ускорена ликвидация, се създава обща уредба на правилата за презгранично преобразуване на дружества. 

Според приетите текстове на второ четене от правната възможност за постигане на ускорена ликвидация могат да се възползват юридическа лица, които през последните 12 месеца нямат дейност, наети служители или регистрация по Закона за данък върху добавената стойност.

От бързо производство по ликвидация ще могат да се възползват дружества, които нямат задължения към държавата и общините, както и данъчни задължения и задължения за осигурителни вноски към Националната агенция по приходите.

Освен това

Върховният административен съд (ВАС) остави без разглеждане две жалби на политическа партия "Движение за права и свободи" срещу решения на Централната избирателна комисия (ЦИК) за регистрация, съобщиха от пресцентъра на съда.

Едната жалба е срещу отказа на ЦИК да разгледа заявление на ДПС, представлявано от Джевдет Чакъров, с което той заявява едностранен отказ от субективното право на ДПС да участва в коалиционното споразумение и в състава на коалиция „Движение за права и свободи – Ново начало“, прави изрично заявление за оттегляне на ДПС от решението за образуване на коалицията, и оттегля пълномощията за представителство на партията в коалицията. 

Другата жалба е срещу решението на ЦИК за регистрация на коалиция „Движение за права и свободи – Ново начало“ за участие в изборите.

Според магистратите, фактите по делото показ

Община Перник ще отбележи Деня на независимостта - 22 септември с културна програма, съобщиха от местната администрация.

От 11:00 ч. пред паметника на Кракра Пернишки, граждани и общественици ще поднесат цветя и венци, а минути след това пред Двореца на културата ще се състои ритуал по издигане на националното знаме.

Празненствата ще продължат с концерт на Духовия оркестър под ръководството на диригента Трифон Трифонов. Със свои изпълнения присъстващите ще поздрави и Ансамбъла за народни песни и танци „Граовска младост“.

Денят на независимостта е една от най-важните и ярки дати в българската история. След обявяването му България получава дипломатическата подкрепа на Австро-Унгария. На 3 март 1909 г. в Санкт Петербург е подписан Руско-турски протокол, с който се уреждат финансовите въпроси на България, възникнали след обявяването на независимостта, инфо

Летният туристически сезон в Пампорово е изключително успешен, той продължава до края на септември, съобщиха от „Пампорово“ АД. Високите температури през юли и август привлякоха много туристи, търсещи прохлада в планината, коментира Александра Цанкова, ръководител на екипа за здравен туризъм. Близо 90% от летните клиенти са български туристи, а чуждестранните са от Великобритания, Израел, Гърция, Турция и Обединените арабски емирства. Групи от арабската държава пристигат за първи път в Пампорово и през това лято се запазва повишен интересът към програмите, станали актуални около пандемията - възстановителни, антистрес и релаксация, дихателна профилактика, специализирани здравни услуги и др.

Новите здравни програми са насочени към намаляване на стреса, детоксикация, дихателна профилактика и възстановяване след травми. Популярните по време на ковид пандемията програм

Във Велико Търново с литургия и водосвет на знамената в църквата „Свети Четиридесет мъченици“ ще започне честването на 116 години от обявяването на Независимостта на България.

По традиция в храма, където е обявен държавническият акт, ще бъдат пресъздадени събитията от 22 септември 1908 година и ще бъде прочетен манифестът, с който България става независима държава, а княз Фердинанд приема титлата цар на българите.

В 10:30 ч. в крепостта „Царевец“ с военен ритуал ще бъде издигнато българското знаме, след което ще бъдат поднесени венци и цветя на Пирамидата на Независимостта, намираща се в подножието на Патриаршията - музей. В 11:30 ч. от площада пред Царевец до центъра на Велико Търново ще премине голямо празнично шествие, а в 12:30ч. пред Централната поща свой спектакъл ще представят военните оркестри от Международния фестивал на военните духови о

Това представлява 0,6% от Официалната помощ за развитие (ОПР), която държавите членки на са предоставили през 2023 г. чрез ЕС, допълни тя.

Урпилайнен ще бъде днес на работно посещение в страната ни, където ще се срещне със служебния министър на външните работи Иван Кондов, както и с представители на бизнеса, неправителствения сектор и младежки организации. По думите въздействието на България може да бъде по-голямо от нейния финансов принос. „Знам, че България съсредоточава усилията си в Западните Балкани и страните от Източното партньорство, като се има предвид богатият ви опит, придобит по време на процеса на присъединяване“, заяви финландската еврокомисарка в интервюто, направено по електронната поща в навечерието на визитата .

Сред очакваните теми на обсъждане днес ще бъдат геополитическата ситуация и участието на София в изпълнението на инвестиционната стратегия на ЕС „Глобален портал“ (Global Gateway). „Глобален портал“ е положителното предложение на ЕС към партньорите, нашата инвестиционна стратегия с цел да се мобилизират публични и частни инвестиции на стойност до 300 млрд. евро за устойчива инфраструктура и човешко развитие в страните от Глобалния юг“, заяви Урпилайнен.

С програмата се поставя специален акцент върху създаването на добавена стойност на местно равнище и изграждането на взаимноизгодни партньорства, в това число в индустриализацията и създаването на работни места, каза още тя. Урпилайнен подчерта, че това не е европейска алтернатива на „Един пояс, един път“ - китайската програма за финансиране на инфраструктурни и други проекти за развитие в Азия и Африка.

Следва пълният текст на интервюто:

Жителите на област Добрич, които са променили своето местоживеене с ново населено място в рамките на страната, са 2917 през 2023 година. Това е с 210 души повече спрямо 2022 година, когато броят им е бил 2707. От тях 1824 души са се преместили в населено място от областта, показват данните на Териториално статистическо бюро - Североизток.

Данните показват още, че в границите на областта най-голямо движение има по направлението "град - село". По-малък относителен дял имат миграционните потоци по направленията "село - град" - 18,4 на сто, "село - село" - 13,4 на сто и "град - град" - 6,6 на сто.

Общият брой на преместилите се в други области на страната е 1093. От тях 484 души са избрали област Варна за ново местоживеене спрямо 611 души през 2022 г.

Данните показват, че област Варна и област София (столица) продължават да привличат голям брой добруджанци, те са с на

Служебният министър на външните работи Иван Кондов се срещна с Лоик Ерве, заместник-председател на Сената на Френската република и председател на Групата за приятелство Франция – България, и Оливие Кадик, сенатор, представляващ французите живеещи в чужбина. На срещата присъства и Жоел Мейер, посланик на Френската република в България. Това съобщиха от Министерството на външните работи (МВнР). 

Събеседниците изразиха задоволство от отличните двустранни отношения, основани на взаимно доверие и разбирателство, и се поздравиха с отбелязването през 2024 г. на 145-та годишнина от установяването на дипломатически отношения между България и Франция.

Франция е наш стратегически партньор и съюзник, с когото желаем да продължим активния диалог и сътрудничество на всички нива както на двустранна основа, така и в рамките на ЕС и НАТО, каза Кондов. Дадена бе висока оценка н

Единственият шанс за дългосрочна инвестиция в бъдещото това е образованието, заяви председателят на Народното събрание Рая Назарян при откриването на новата академична година във Висшето училище по телекомуникации и пощи. 

Церемонията започна с едноминутно мълчание в памет на загиналите офицери пилоти при авиоинцидента край Трета авиационна база "Граф Игнатиево".

Сред официалните гости на откриването на академичната година и тъжествената промоция на Випуск 2024 бяха министърът на електронното управление Валентин Мундров, заместник-министърът на туризма Калин Петров, заместник-кметът на Столичната община Надежда Бобчева. 

За мен е огромна чест да открия академичната година в най-старото специализирано висше училище, основано преди повече от 140 години, каза Рая Назарян в приветствието си към академичното ръководство, преподавателите и студентите във Висше

Фармацевтите са готови на протест заради приетите преди дни на първо четене промени в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. Това съобщават от Българския фармацевтичен съюз (БФС). В промените се посочва, че държавата ще финансира аптеки, включително и денонощни, или продажбата на лекарства чрез автомати в населени места, за които е установен недостиг на аптеки. На 12 септември депутатите приеха на първо четене предложените промени.

По време на среща, състояла се на 14 септември, представители на всички централни органи на БФС, председателите на регионалните фармацевтични колегии, представители на Асоциацията на собствениците на аптеки, на Националната аптечна камара, на Инициативен комитет от магистър-фармацевти и на Национална аптечна браншова организация „са изразили възмущението си от дискусията в пленарната зала“, както и сериозното си притеснени

Неправоспособна 26-годишна шуменка, шофирала автомобил „Мерцедес“, се удари с управляваната от нея лека кола в крайпътно дърво около 20:00 часа снощи по пътя от село Новосел към Шумен, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР. 

Жената е загубила контрол над автомобила на влизане в града поради движение с несъобразена скорост. След като леката кола се е ударила в дървото, се е запалила и изгоряла, отбелязаха от пресцентъра на полицията в Шумен. 

От там уточняват, че 31-годишен местен жител, пътник в автомобила, е откаран за преглед в шуменската болница, където са установени множество фрактури на кости и луксации на десния му крак. 

Образувано е досъдебно производство, допълват от пресцентъра на Областната дирекция на МВР. 

Временна организация на движението е въведена на 363-тия километър на автомагистрала „

1. Каква е целта на посещението Ви в България? Какво очаквате от нея?

Вече съм посещавала вашата красива страна преди много години и успях да се убедя в голямото българско гостоприемство. През мандата си на комисар съм си поставила за цел да посетя всички 27 държави членки, така че сега е време да се върна в тази си роля. Съзнавам напълно сложната политическа ситуация в България в днешно време. При все това, като се има предвид геостратегическото положение на страната ви, с нетърпение очаквам да обсъдя с вашите власти и гражданското общество настоящия геополитически контекст и предизвикателствата, пред които са изправени България и ЕС.

Другата ми цел е да обменя опит с хора на ръководни длъжности, с частния сектор и гражданското общество за участието на България в изпълнението на инвестиционната стратегия на ЕС „Глобален портал“ (Global Gateway). Искам да повиша осведомеността за възможностите, които предлага стратегията, включително за българските дружества. Надявам се да науча за приоритетите и очакванията на заинтересованите страни от България по отношение на сътрудничеството на ЕС с т.нар. Глобален юг, както и да придобия по-добра представа за секторите, в които българските участници вече са активни на развиващите се пазари.

2. Какъв е приносът на България към международните програми на ЕС за развитие?

България предоставя средства за сътрудничество за развитие още от присъединяването си към ЕС. През 2023 г. България е предоставила 93 млн. евро чрез общия бюджет на ЕС. Това представлява 0,6% от Официалната помощ за развитие (ОПР), която държавите членки на ЕС са предоставили през 2023 г. чрез ЕС.

Но въздействието на България може да бъде по-голямо от нейния финансов принос. По време на срещите си с държавите членки насърчавам те да използват силните си страни. През последните пет години бяха положени категорични усилия за увеличаване на координацията между Комисията, държавите членки и европейските институции за финансиране на развитието с цел предлагане на по-въздействащи, широкомащабни инициативи и проекти за трансформация. Работим повече като екип - като екип Европа.

Бих искала България да играе активна роля в този екип. Знам, че България съсредоточава усилията си в Западните Балкани и страните от Източното партньорство, като се има предвид богатият ви опит, придобит по време на процеса на присъединяване. „Глобален портал“ се прилага и в тези региони.  

3. Разкажете ни малко повече за проекта „Глобален портал“. Каква полза ще имат европейските граждани от инвестирането на 300 млрд. евро от техните данъци в чужди държави?

„Глобален портал“ е положителното предложение на ЕС към партньорите, нашата инвестиционна стратегия с цел да се мобилизират публични и частни инвестиции на стойност до 300 млрд. евро за устойчива инфраструктура и човешко развитие в страните от Глобалния юг. Ние не използваме 300 млрд. евро от парите на данъкоплатците. Това е сумата, която се стремим да привлечем чрез обединяване на вноските от бюджета на ЕС, държавите членки и финансовите институции. Освен това използваме иновативни финансови инструменти, като например гаранции, за да привлечем и стимулираме и частни инвестиции.

С „Глобален портал“ поставяме специален акцент върху създаването на добавена стойност на местно равнище и изграждането на взаимноизгодни партньорства. Водещите ни проекти са от полза за целите на развитието на нашите партньорски държави, за тяхната индустриализация и създаване на работни места. Според мен подкрепата за устойчивото развитие, растежа и стабилността в страните партньори е в интерес на нас, европейците. Работим с партньорите си за справяне с общите трансгранични предизвикателства - да вземем за пример изменението на климата, заплахите за здравето и първопричините за миграцията. Тези усилия също така ще помогнат за ограничаване на нерегламентираната миграция.

Европа също може да се възползва от инициативата „Глобален портал“. Нашите компании и индустрии разполагат с иновациите и познанията, от които тези страни отчаяно се нуждаят за своя зелен и цифров преход. Подобряването на тяхната инфраструктура и цялостната регулаторна рамка може да подпомогне нашата собствена стратегическа автономност и политически цели. Сътрудничеството в областта на критичните суровини, които Европа трябва да внася, е много конкретен пример за това. До момента сме подписали 14 стратегически партньорства за устойчиви вериги за създаване на стойност при суровините с държави партньори.

4. Конкурира ли се тази програма с китайската инициатива „Един пояс, един път“?

Не бих казала, че „Глобален портал“ се конкурира с китайската инициатива „Един пояс, един път“. По-скоро „Глобален портал“ е предложението на ЕС за положително партньорство с държавите от Глобалния юг. То се основава на европейските ценности и спазва най-високите социални и екологични стандарти.

Други участници, като Китай, представиха свои собствени предложения, както и свои наративи. Страните партньори от Глобалния юг са свободни да избират с кого да работят. Нуждите от развитие, особено в Африка, са огромни и напълно разбирам, че страните приемат всички инвестиции, които могат да получат, стига да не се застрашава дългосрочната устойчивост на тези инвестиции.

Много затънали в дългове африкански държави станаха критични към китайския модел, който в някои случи създаде и задълбочи нежелани зависимости. Само миналата седмица на срещата на върха на FOCAC (Форум за сътрудничество между Китай и Африка) въпросът за опрощаването на дълговете не беше споменат, въпреки че е бил обсъждан на предишни срещи на върха и е бил постоянно искане от африканска страна.

5. Предполага се, че европейските държави са най-заинтересовани от финансирането на инициативи за развитие в Близкия изток и Африка, за да спрат вълните на нелегална миграция. Но защо харчим пари за толкова отдалечени страни като тези от Латинска Америка или Тихоокеанския регион?

Както беше споменато, Европа има много причини да бъде активна и да се ангажира със страните партньори - близки и далечни. В днешния взаимосвързан свят не можем да се обръщаме навътре и да си въобразяваме, че това, което се случва в други части на света, не ни влияе. Конфликтите и кризите се разпространяват навсякъде и ние се нуждаем от многостранно сътрудничество, за да ги управляваме. Пандемията от КОВИД-19 беше силно напомняне за това. А агресията на Русия срещу Украйна е друг пример. Въпреки че войната се води в Европа, тя наруши международните вериги за създаване на стойност при стоките и засегна ежедневието на хората и на други континенти.

 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Общинският съвет в Созопол се събира на тринадесетото си редовно заседание
Общинските съветници в Руен ще разгледат отчета за изпълнението на бюджета и сметките за европейски средства за 2023 г.
Публично ще бъдат изтеглени номерата на машините за гласуване, които ще преминат удостоверяване
С ретро фото, разкази от миналото и изложба Етнографският комплекс в Ловеч посрещна посетителите във втория ден на Варошлийски вечери
Възможностите за задълбочаване на сътрудничеството между България и Турция обсъдиха кметът на Айтос и генералният консул в Бургас
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Местен фокус
Общинският съвет в Созопол се събира на тринадесетото си редовно заседание
Местен фокус
Общинските съветници в Руен ще разгледат отчета за изпълнението на бюджета и сметките за европейски средства за 2023 г.
Местен фокус
Публично ще бъдат изтеглени номерата на машините за гласуване, които ще преминат удостоверяване
На преден план
Седем министри ще отговарят на въпроси на депутати в парламентарния контрол
Сфера
Общо 55 пожара са потушени в страната през изминалото денонощие
В детайли
С тържествена сесия Общинският съвет отбеляза 60-годишнината от обявяването на Каспичан за град
Основна линия
Тринадесет работодатели участваха в трудова борса в Ловеч
Контекст
Една от големите ни болки е продължаващата липса на Национална педиатрична болница, каза проф. Иван Литвиненко от БПА
Местен фокус
С ретро фото, разкази от миналото и изложба Етнографският комплекс в Ловеч посрещна посетителите във втория ден на Варошлийски вечери
В детайли
Почетният председател на ДПС Ахмед Доган напусна централата на партията
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.